PDF Tlačiť E-mail

Odstránenie porúch čítania

NÁPRAVNÉ ČÍTANIE

altStále častejšie sa stretávame s neúspechmi v čítaní a preto je dôležité nie len poruchy pomenovať, ale hlavne vystihnúť príčinu nesprávneho čítania a týmto nesprávnym prejavom predchádzať.     Nápravné čítanie odbúra zbytočné školské zlyhávanie, rieši prenos zmyslových informácií a ich spracovanie. Jednotlivé orgány, ktoré sa zúčastňujú pri procese učenia, nadväzujú na seba v presnom poradí ZRAK – HLAS – SLUCH. Metodika nápravného čítania je založená na hlasnom prejave, pri ktorom  žiak prechádza hlasovým výcvikom.  Systém tejto techniky priamo zabráni vzniku tzv. dvojitého čítania, zámene hlások, či slabík. Žiak rozumie čítanému textu, lebo nastáva vytvorenie dynamického stereotypu tak, že sú dodržané a splnené všetky atribúty čítania.“
Tento systém sa dá plne uplatniť pri nápravnom čítaní detí a študentov, ktorí už prešli nácvikom čítania, ale zistili sa u nich poruchy čítania – dyslexia, dvojité čítanie, zámena písmen za iné, pridávanie písmen, či hlások, čítanie bez pochopenia obsahu,...

Dĺžka kurzu

Okrem konzultácie je základom 10 lekcií, jedna lekcia v trvaní cca 45 - 60 min. (jeden, či dvakrát týždenne), čo znamená 2 prípadne až 3 mesiace - podľa druhu nápravy a špecifických ťažkostí

Letná školička

Výuka počas letných prázdnin
*02.-13.07.2018 8,30 - 09,30 h / 9,30 - 10,30 h
Spolu 10 dní, pričom sobota - nedeľa je voľno.
*06.-17.08.2018 8,30 - 09,30 h / 9,30 - 10,30 h
Spolu 10 dní, pričom sobota - nedeľa je voľno.
Lekcie po sebe chronologicky nasledujú , preto
nie je možné výuku prerušiť, začať neskôr a pod.


Objednať sa môžete tu

Zámer nápravy čítania

Získanie čitateľskej zručnosti, z čoho následne plynie uľahčenie procesu učenia sa všetkých predmetov, nevynímajúc matematiku ..., zvládania textov i písanou formou, návrat sebadôvery, návrat voľného času pre zábavu a hry tak potrebné pre zdravý vývin každého z nás.

Cieľ nápravy číatania

odstránenie poruchy čítania
 • osvojenie si hlasitého prejavu pri čítaní
 • plynulé čítanie s plným porozumením

Pre koho je nápravné čítanie určené

pre každého, kto má problémy s čítaním – poruchu čítania, bez rozdielu veku.

Metóda výuky
kombinovaná metóda
- prednáška - oboznámnie detí so systémom čítania,
- inštruktáž - ako zmeniť  základné prístupy a postoje k čítaniu,
- tréning - praktický nácvik novej techniky čítania

Zharmonizovanie činnosti oboch mozgových hemisfér pomocou špeciálnych cvičení na podporu spolupráce oboch hemisfér, dychové cvičenia, dynamické relaxačné techniky, zosúladenie zraku - hlasu - sluchu, využitie zákona kontrastu.

Obsahové zameranie
 • Orientácia v poruche čítania
 • Dychové cvičenia
 • Cvičenia na zefektívnenie práce oboch mozgových hemisfér
 • Technika čítania – vytvorenie si dynamického stereotypu
 • Práca s obsahom
 • Interpretácia
 • Relaxačné a protistresové techniky

Pracovné materiály

Každý účastník kurzu pracuje so zapožičaným pracovným materiálom potrebným k výuke

Cena stretnutia

35,- € / prvá konzultácia, prípadné preladenie - do 90 minút
25,- € / jedna lekcia nápravného čítania (termín podľa dohody) - 45-55 min.

100,- € / desaťdňová LETNÁ ŠKOLA - jedna lekcia - 45-55 min.
- v prípade nenaplnenia minimálne štyroch účastníkov letnej školy,   
výšku poplatku upravíme,maximálne však do výšky 150,- € na 
účastníka


Počas mesiacov júl a august
pri individuálnej výuke v popoludňajších hodinách
35,- € / jedna lekcia nápravného  čítania 90 min (termín podľa dohody)

Pridať komentár

Článok obsahuje komentáre

Load Previous Comments
 • Návštevník (Jana M.)

  Permalink

  Dobrý deň pani Janka,

  rada by som Vám takto – aj s odstupom času poďakovala J Návšteva kurzu nápravného čítania u Vás sa skrátka vyplatila. Vidím osobne obrovský pokrok, v škole je čítanie úplne bez problémov, žiadne dvojité čítanie. Určite by som každému, kto pozoruje u dieťaťa nejaký problém s čítaním, odporučila hodiny u Vás. Pretože za naozaj krátky čas sú výsledky skutočne viditeľné. Bez absolvovania kurzu u Vás by sme sa teraz zrejme veľmi trápili.

  Ďakujeme ešte raz a želáme všetko dobré, veľa zdravia, nech sa Vám darí a nech aj naďalej rozdávate radosť J

  Jana a Filipko

 • Návštevník (Miriam)

  Permalink

  Chcela by som vyjadriť veľkú pochvalu na prístup pani Janky Jedinákovej k môjmu synovi Maťkovi. Prišiel k nej ako 7ročný prváčik, na konci prvého ročníka, ktorý sa nenaučil čítať v škole, frustrácia z čítania bola stále väčšia, končilo to agresívnymi amokmi v škole... vôbec si neviem predstaviť ako by to so synom dopadlo nebyť tohto nápravného kurzu. Absolvovali sme asi 15 hodín čítania Sfumato a potom ešte aj na konci prázdnin, pred nástupom do 2.triedy opakovanie. Syn vie odvtedy čitať, nevravím že ukážkovo, ale vzhľadom na jeho diagnózu Vývinová dysfázia, je to fajn. Ďakujem ešte raz.

 • Návštevník (Maja)

  Permalink

  Chcem aj touto cestou podakovat pani Janke za lekcie citania pre moju dcerku. Vzdy, ked sme prisli, bola hlavne super atmosfera, co robi velmi vela aj pre deti, ktore nevedia presne, co ich caka. Dobra nalada bola vzdy o to radsej sme tam chodili. A co je samozrejme podstatne, vysvetlila nam aky mame problem, ako ho prekonat a naucila nasu Elišku citat plynulo a nahlas, pretoze predtym si to predcitavala potichu, niektore slova si domyslala, teraz ju aj citanie viac bavi. Na zaverecne sedenie, kde som bola uz aj ja, my ukazali, co sa Eliška naucila, ako sa zlepsila. Bola som naozaj dojata. Vysvetlila nam ako funguju a nefunguju hemisfery, o ktorych som predtym ani nepocula. Kto ma takyto, alebo podobny problem, vrelo doporucujem ist k pani Janke.
  Velmi pekne dakujeme pani Janka, ze takto pomahate ludom a samozrejme velke dakujeme aj za nas. Eliška a Maja :)

 • Návštevník (Silvia)

  Permalink

  Chceli by sme sa veľmi poďakovať pani Janke, ktorá sa venovala našej dcére. Chodili sme k pani Janke 10 dní. Dcéra ukončila prvý ročník ZŠ, ale čítala po písmenkách, t.z., slová si po tichu prečítala po písmenkách a potom slovo nahlas vyslovila. Aby text vedela, ako tak prečítať, tak ho čítala 4x-5x, ale to už vedela text naspamäť. Myslela som si, že čím bude viac čítať, čítanie sa bude zlepšovať a zlepšovať, ale čítanie sa vôbec nezlepšovalo a dcéra bola len znechutená a odmietala čítať. Hľadala som na internete nejakú pomoc, kde som objavil stránku - agentúra Radosť - Bc. Janka Jedináková. Oslovila som p. Janku prostredníctvom e-mailu a dohodli sme si stretnutie. Nechcelo sa mi veriť, že na plynulé čítanie bude stačiť 8-10 dní a ešte bude vedieť čítať aj zozadu. Mala som pochybnosti. Prvé dni sme cvičili očami, robili osmičky. Popri tom sme skúšali čítať, kde začala pomaly spájať písmenká do slov. Potom sme mali zakázané čítať, až do ukončenia kurzu. Posledný deň sme mali ukážku to, čo sa naučila. Dcéra začala plynulo spájať slová, prečítala texty, úplne nové dievča bolo predo mňou. Dcéra sa stále pýta, kedy zase pôjde k tete čítať.
  Ešte raz veľké ďakujem pani Janke. Vrelo odporúčame.

 • Návštevník (B.K.)

  Permalink

  Pani Janka, z celého srdca vám ďakujeme.
  Pani učiteľka sa pýtala, či sme Eriku cez prázdniny vymenili. Krásne číta, je omnoho kľudnejšia a sústredenejšia a vraj deťom vysvetlovala, že keď niečo čítajú, tak si to potom musia aj prerozprávať vlastnými slovami, že či tomu rozumejú.
  Ešte raz ďakujeme.

 • Návštevník (Janka - prišlo mi e-mailom)

  Reakcia na: # 24 Permalink

  Vážená pani dr. Navrátilová,
  všetky kurzy, ktorých som sa zúčastnila (nech boli akéhokoľvek druhu) som absolvovala za účelom, aby som ich následne mohla uplatniť v praxi a tak pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú.
  Metódu Sfumato nevyučujem (nerobím ako lektor kurzy - nemám na to oprávnenie a ani takéto kurzy neorganizujem), ale používam ju ako aplikovanú metódu v náprave čítania u detí s poruchami čítania, veď preto som sa zúčastnila opakovane letnej školy Sfumato a seminárov v Bratislave (a vždy ich riadne zaplatila).

  Doposiaľ každý kontakt, ktorý sa mi ohlásil so záujmom o vaše kurzy som odporučila na vás. Snažím sa robiť reklamu tejto metóde, lebo si myslím, že je úžasná.

  Neviem, čo očakávate odo-mňa, ale každopádne nemám kedy sa venovať filmovaniu a nahrávaniu výukových hodín (odhliadnuc od toho, že rodičia nie sú naklonení takejto dokumentácii) a už vôbec nemám čas písať a dokladovať písomne "vzorky" výuky.

  Prekvapuje ma váš postoj a je mi nesmierne ľúto, že máte tak vyhrotený názor na tieto veci ... Ale pre vašu spokojnosť som zo svojej webovej stránky stiahla re-edukačnú ponuku "Sfumata". Každopádne som si však vedomá, že nemáte právo zakazovať mi využívanie - aplikovanie tejto metodiky, ktorú ste mi s tak úžasným nasadením počas letných škôl a následných seminárov odovzdala.

  S úctou
  Janka Jedináková

 • Návštevník (Janka - prišlo mi e-mailom)

  Permalink

  Paní kolegyně,

  Vzhledem k tomu, že používáte metodu Splývavého čtení ke komerčním účelům, potřebuji s Vámi nutně hovořit.

  Již jsem několikrát předesílala, že od Vás nemám jediný vzorek, jak Sfumato aplikujete a do dnes mi žádný materiál nedorazil, musím konstatovat, abyste stáhla svoji reedukační nabídku ze svých stránek a dále ji nevyužívala.

  Děkuji za pochopení.
  dr. Mária Navrátilová

 • Návštevník (Agentúra Radosť)

  Reakcia na: # 20 Permalink

  Veľmi ľutujem, ale neviem o nikom, kto by poriadal obdobné "Letné školy" ako Agentúra Radosť. Pre vášho synčeka by bolo vhodné edu-kineziologické preladenie a následne absolvovať lekcie čítania pomocou metódy SFUMATO - splývavé čítanie. Možno dokážete prostredníctvom internetu nájsť ľudí - človeka, ktorý sa venuje edu-kineziológii - http://www.agenturaradost.eu/regeneracia-a-rekondicia-duse/kineziologicke-odblokovanie a následne metóde SFUMATO - táto metóda v Košiciach je pomerne známa. Držím vám palce.
  Ak by sa vám však nepodarilo nikoho nájsť, v tom prípade už ostávame ako riešenie pre vášho syna my.

 • Návštevník (Zuzka)

  Reakcia na: # 12 Permalink

  môj syn je prváčik a nevie plynule čítať...nevie spájať slabiky tak, aby slovo dávalo význam, donedávna sme mali problém s dvojitým čítaním,...dyslexiu podľa špec. pedag. nemá, trápime sa s týmto prblémom už veľmi dlho...kde by som sa mohla obrátiť s prosbou o pomoc - okres Spišská Nová Ves...organizujú sa "Letné školy (10 dňové)" aj niekde bližšie ako v BA?
  Ďakujem za odpoveď...

 • Návštevník (andrea)

  Permalink

  v agentúre Radosť moji synovia počas august absolvovali desaťdňovú LETNÚ ŠKOLU čítanie metódou splývavé čítanie, nakoľko obaja mali poruchy čítania - dyslexiu. Výsledky sa dostavili hneď. Prístup pani Janky je veľmi profesionálny, komplexný ale aj láskavý, trpezlivý a najma pozitívny. Počas desiatich dní sa deti naučili nielen čítať, ale aj počúvať a počuť písmená či slová v texte, zlepšila sa im výrazne aj pozornosť, s čím mali veľký problém v škole. Túto metódu odporúčam všetkým ktorí majú dyslexiu, alebo iné poruchy čítania či učenia. Veľká vďaka patrí pani Janke Jedinákovej, dnes už chalani zbierajú v škole len jedničky!